Торговий дефіцит зростає. Причина – активний імпорт

У січні-липні цього року експорт товарів становив 23,8 млрд доларів, імпорт – 26,6 млрд доларів. Порівняно із січнем-липнем 2016 року експорт збільшився на 22,1%, імпорт – на 29,4%. Негативне сальдо зросло до 2,7 млрд доларів у порівнянні з 980,4 млн доларів за аналогічний період минулого року.

Зростання експорту відбулося під впливом зростання цін на сталь та руду.

В свою чергу з початку року ми активно імпортували газ та вугілля і це стало причиною зростання загальних об’ємів імпорту. Свій внесок у збільшення імпорту зробило також зростання цін на нафту та нафтопродукти на зовнішніх ринках.

Помітний тред: ріст імпорту випереджає ріст експорту тому в майбутньому торговий дефіцит буде збільшуватись.

За рахунок уже накопичених енергетичних запасів до кінця року ми частково вповільнимо експорт газу, однак енергоімпорт все рівно продовжить збільшуватися.

Зазначу, що у цьому році зростання зарплат стимулювало споживчий попит. Зважаючи на плани уряду й надалі підвищувати соціальні стандарти фактор попиту стимулюватиме зростання імпорту. Торговий дефіцит продовжуватиме розширюватися.

Окрім того, має місце активізація інвестиційного попиту у машинобудуванні.

В довгостроковій перспективі скорочення експорту може відбутися за рахунок скорочення транзиту газу, задеклароване в Енергетичній стратегії – 2035. Втім, це фактор не цього року.

Джерелами скорочення торгового дефіциту найближчим часом залишатимуться традиційні фактори: залучення кредитів від міжнародних фінансових організацій, валютні трансфери заробітчан, здача валюти населенням.

Поки що на нас чекає стимулювання споживчого та інвестиційного попиту та розширення торгового дефіциту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов'язані.