Розмір відшкодування за ліки за програмою реімбурсації визначатиме сам пацієнт

як буде здійснюватися компенсація витрат на ліки і що для цього потрібно
unsplash.com
1 квітня 2017 року відбувся старт урядової програми “Доступні ліки”. Тепер українці, що страждають на захворювання серцево-судинної системи, діабету ІІ типу та бронхіальної астми зможуть отримати необхідні ліки безкоштовно або з незначною доплатою.
VoxConnector розпитав Вікторію Тимошевську, директора Програмної ініціативи “Громадське здоров’я” міжнародного фонду “Відродження” про те, як буде здійснюватися компенсація витрат на ліки і що для цього потрібно.

– Хто може претендувати на відшкодування вартості ліків? 

– Усі особи, які звернулися до сімейного лікаря за місцем проживанням або місцем, де постійно отримують медичну допомогу і яким встановлено діагноз гіпертензія,  діабет II типу, бронхіальна астма.

Для підтвердження діагнозу (для вперше виявлених випадків) може знадобитися  консультація  спеціаліста за направленням сімейного лікаря або дільничного терапевта. У цьому випадку можуть бути призначені додаткові лабораторні або інструментальні дослідження.

–  За яким принципом визначатиметься розмір відшкодування?

– Розмір відшкодування визначається за вибором пацієнта. Тобто лікар виписує звичайний рецепт за формою Ф-1, з назвою діючої речовини (або з МНН – міжнародною непатентованою назвою). З цим рецептом пацієнт йде до визначеної аптеки. Адресу та контакти аптеки має надати лікар. Або ж у поліклініці, амбулаторії або в центрі первинної медико-санітарної допомоги має бути перелік таких аптек та контакти. В аптеці провізор повинен повідомити хворого про варіанти лікарських засобів, які є в наявності, і скільки потрібно доплатити за кожний з різних варіантів.

– Чому потрібно доплачувати? Адже ліки мають бути безкоштовними?

– За один-два лікарських засобів або торгові назви не потрібно буде доплачувати взагалі нічого.  Це найдешевші ліки з тієї групи/класу лікарських засобів, які були призначені пацієнту. За дорожчі засоби потрібно буде доплачувати. Пацієнт сам обиратиме який саме лікарський засіб, він хоче отримати. Від його вибору залежатиме сума доплати.

– Скільки передбачено коштів на компенсацію?

– Уряд виділив 500 млн, хоча раніше мова йшла про більші суми. Спочатку Кабмін планував виділити 500 млн грн на ліки проти серцево-судинних захворювань,  200 млн грн – проти діабету ІІ типу, і 100 млн грн – на лікування бронхіальної астми. Фактично сума у 500 млн грн розрахована для використання протягом півроку – з 1 липня і до кінця року.

– Чи може у такому випадку не вистачити на всіх коштів?

– Ризик досить невеликий. Грошей має вистачити, особливо за умови, що лікарі будуть дуже відповідально ставитися до того, кому і що саме вони призначають.

– Але якщо ресурс все ж таки вичерпається раніше, що тоді?

– КМУ має надати додаткову суму/субвенцію на відшкодування ліків.  Або ж буде розглянуто питання про виділення додаткових коштів з місцевих бюджетів.

– Як довго діятиме програма?

– Ця програма започатковує нову систему відшкодування вартості ліків для амбулаторного лікування. Її дія не обмежена в часі.  Навпаки, з часом при успішній реалізації цього проекту очікується, що перелік станів та захворювань, ліки на лікування яких будуть включені до списку для відшкодування, розшириться.

– Як запуск програми реімбурсації (відшкодування вартості лікарських засобів)  вплине на ціни на ці ліки? 

– Очікується, що виробники ліків будуть зацікавлені у можливості  брати участь в системі реімбурсації. Вони подаватимуть заявки у МОЗ для включення в перелік торгових назв за ціною, що буде меншою від медіани у п’яти сусідніх країнах (МОЗ порівняло ціни на аналогічні препарати у п’яти країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії – VoxConnector). Ціни у цих державах беруться до уваги при визначенні референтних цін в Україні на даний препарат.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов'язаний

Читайте також

img
3 Час на читання публікації 3
Тарифи
Національна комісія, що здійснює регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), обіцяє призупинити дію свого рішення про введення абонплати за газ та доопрацювати методологію…