РНБО зупинила переміщення вантажів через лінію розмежування. Економіка втратить 1-1,5% ВВП

Рада національної безпеки та оборони тимчасово зупинила переміщення вантажів автомобільними та залізничними шляхами через лінію розмежування з окупованими територіями. Це рішення матиме негативні наслідки для української економіки.

У першу чергу – ми втрачаємо близько 1,5-2 млрд доларів в рік чистого експорту. Це  близько 1-1,5% ВВП. Втім, більшість українців цю втрату можуть не помітити.

По-перше, ці 1-1,5% ВВП стосуються кількох великих підприємств і не розподіляються рівномірно між усіма жителями країни.

По-друге, Україна може зіткнутися цього року з більшими викликами.

Приміром, якщо світові ціни на сталь і руду знизяться на 15-20% – чого не виключають більшість міжнародних експертів – то негативний ефект на українську економіку від такого падіння виявиться набагато серйознішим, ніж від зупинки товарообороту із зоною АТО.

Від рішення РНБО бюджет втратить лише надходження від податкових зборів із заробітної плати.

Можливий ще один наслідок. Тепер Україна повинна імпортувати близько 4-5 млн тон антрациту. Є ризик, що через це тарифи на електроенергію зростатимуть швидше, що, в свою чергу, позначитися на інфляції.

Рішення РНБО може негативно позначитись на курсі гривні, однак цей вплив буде незначним. По відношенню до долару гривня може девальвувати на 20-30 копійок. Втім, цей вплив швидше за все обмежиться міжбанком – на готівковий курс гривні тиску може і не бути зовсім.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов'язані.