Питання розподілу акцизу з пального між місцевими бюджетами у 2018 році залишається відкритим

На своєму засіданні 8 лютого Кабінет міністрів затвердив постанову щодо порядку зарахування акцизного податку з пального до місцевих бюджетів. Що це означає для місцевих бюджетів?

Бюджетній кодекс передбачає зарахування до бюджетів місцевого самоврядування (сіл, селищ, міст) 13,44% загальнодержавного акцизного податку з палива. Не менше ніж у 2016 році ці бюджети отримали від діючого в той момент “місцевого” акцизу.

Розподіл “загальнодержавного” акцизу між бюджетами сіл, селищ, міст буде розраховуватися в залежності від частки нарахувань акцизного податку у 2016 році, а з 1 липня 2017 року – пропорційно до обсягу реалізованого пального за перше півріччя 2017 року.

Прийнята урядом постанова врегульовує лиш окремі моменти.

В той же час, залишається відкритим питання про розподіл частки “загальнодержавного” акцизу між бюджетами місцевого самоврядування у 2018 році.

Чи буде такий розподіл взагалі? І ось тоді вже можна говорити про реальні втрати місцевих бюджетів.

Також є окремі зауваження, щодо того, як позподілятиметься компенсація у випадку, якщо суми нарахувань акцизу для бюджетів місцевого самоврядування у 2017 році будуть меншими ніж суми відповідних нарахувань у 2016 році.

Запропонований розподіл такої компенсації необ’єктивний.

Формула враховує загальну суму акцизного податку по Україні, і не враховує недоотримання по конкретних бюджетах. Тобто по окремих бюджетах можливе недоотримання в той час коли по Україні сума зібраного податку виявиться на рівні 2016 року.

До того ж, казначейству дозволяється проводити компенсації податку протягом останнього робочого (банківського) дня грудня 2017 року. Така норма недоцільна. Таким чином місцеві бюджети позбавляються можливості спрямувати кошти на реалізацію запланованих заходів цільових програм, зокрема у сфері благоустрою, ремонту доріг та інших у поточному році. Це може спричинити появу кредиторської заборгованості на рівні бюджетів місцевого самоврядування.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов'язані.