Можливе підвищення тарифів на газ і тепло з жовтня цього року прискорить осінню інфляцію

Ціни на споживчі товари у липні зросли на 0,2% після 1,6% зростання в червні. В результаті у річному вимірі інфляція пришвидшилась до 15,9%.

Ціни на м’ясо зростають з швидкими темпами з початку року. Причини дві – спалах африканської чуми, в результаті якої знизилося поголів’я свиней, і ріст світових цін на м’ясо, який активізував експорт. В результаті знизилася пропозиція свинини на внутрішньому ринку і виросли ціни. Інші види м’яса також “підтягнулись” за свининою і подорожчали.

В липні і серпні очікується невелика дефляція (зниження цін – ред.), в основному, завдяки сезонному зниженню цін на овочі та фрукти, а також здешевленню цукру.

Можливе підвищення тарифів на газ і тепло з жовтня цього року додасть, за нашими оцінками, 0,5 процентних пункти в показник інфляції.

Фактор активізації бюджетних і пенсійних виплат також може вплинути на динаміку інфляції. В результаті осучаснення пенсій, додаткові доходи отримають найбідніші верстви населення, які витрачають велику частину своїх доходів на продукти харчування.

Валютний курс також може здійснювати тиск на ціни. У минулому році різке зростання бюджетних витрат в кінці року на тлі негативних очікувань підштовхнуло гривню до девальвації. Ситуація цілком може повторитися і в цьому році. Тим більше, що на кінець червня на гривневих рахунках центрального та місцевих бюджетів накопичилося рекордна, за нашими оцінками, сума в 67 млрд грн, яка в два рази перевищує залишки червня минулого року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов'язані.