Математика інфляції або чому зростання цін збавило оберти

У квітні споживчі ціни зросли на 0,9%, що менше ніж у попередні місяці. У річному вимірі інфляція сповільнилася з 15,1% у квітні минулого року до 12,2% у квітні цього.

Для того щоб зрозуміти, чому так сталося, слід розібратися у нескладній методиці розрахунку річної інфляції.

Математика змінного 12-місячного індексу інфляції така, що з настанням нового місяця в його розрахунок додається показник місячної інфляції останнього звітного місяця, але при цьому випадає аналогічний показник, зафіксований в відповідний місяць минулого року.

Відповідно, до інфляції додався показник квітня 2017 роки (0,9% за місяць), але випав значний показник квітня 2016 року (3,5% за місяць). З огляду на це, уповільнення зростання індексу споживчих цін в річному вираженні не стало сюрпризом.

До слова, в нинішньому місяці ця проста математика повинна буде дещо розігнати інфляцію. Справа в тому, що в травні 2016 року показник місячної інфляції був дуже низьким (0,1%), що навряд чи повториться в поточному місяці.

Зокрема, ми очікуємо місячне зростання ІСЦ у травні 2017 року на рівні близько 1%, тобто приблизно такому ж, як і в квітні.

За нашими прогнозами, до кінця 2017 року – в Україні прийнято використовувати в якості ключового показника зростання цін грудень-до-грудня – інфляція сповільниться до 10,5%

Очікування на 2018 рік вказують на подальше уповільнення інфляції в Україні.

У зв’язку з цим можливі подальші рішення Національного банку України щодо поступового зниження рівня облікової ставки в 2017 році. Швидше за все, таке рішення буде прийняте в липні-серпні. Втім, не можна виключати невеликого зниження облікової ставки уже в травні. Це питання правління НБУ розгляне на своєму засіданні 25 травня.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов'язані.